dr hab. Zuzanna Szymańska
Kierownik Jednostki Dydaktycznej
Przedmiot: WZI, SEM1, SEM2, SEM3
Dyżur: czwartek 10:15-11:45
Absolwentka Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim. W 2010 roku obroniła z wyróżnieniem doktorat z biologii w dyscyplinie biofizyka w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. W 2024 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na Politechnice Śląskiej w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, specjalizując się w inżynierii biomedycznej. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Jej główny obszar badań obejmuje tworzenie i rozwijanie wieloskalowych modeli matematycznych procesów biologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem takich zjawisk, jak wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworów czy procesy gojenia tkanek. Zajmuje się również opracowywaniem zaawansowanych metod estymacji parametrów wspomnianych modeli.
dr Katarzyna Kulczycka-Mierzejewska
Wykładowca, …
Przedmiot: ONP
Dyżur: środa 9:00-10:30
Absolwentka Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich w zakresie Nauk Matematyczno-Przyrodniczych. Doktorat obroniła na Wydziale Chemii UW. Jest chemikiem bez laboratorium, z komputerem jako głównym narzędziem pracy. Chętnie angażuje się w projektu popularyzujące naukę wśród dzieci i młodzieży, m. in. jest wykładowczynią Uniwersytetu Dzieci.
mgr Hanna Szymanowska
Sekretariat studiów
Dyżur: środa 11:00 – 15:00
Absolwentka Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, od początku związana ze studiami na kierunku Inżynieria Obliczeniowa w ICM. Kieruje sekretariatem studiów, zapewniając wsparcie i pomoc naszym studentom.
prof. dr hab. Piotr Gwiazda
Wykładowca
Przedmiot: WZI, SEM1, SEM2, SEM3
Dyżur: środa 14:15-15:45
Profesor zwyczajny w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w nieliniowych równaniach różniczkowych cząstkowych, w szczególności w układach dynamiki płynów, hiperbolicznych prawach zachowania oraz biologii matematycznej.
dr hab. Dominik Batorski
Wykładowca
Przedmiot: ONS
Dyżur: piątek 9:00 – 10:00
Socjolog i data scientist łączący pracę naukową w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) na Uniwersytecie Warszawskim, z działalnością doradczą, popularyzatorską i biznesową. Naukowo zajmuje się obliczeniowymi naukami społecznymi i badaniem zmian społecznych i gospodarczych związanych z upowszechnieniem technologii informacyjno-komunikacyjnych i rozwojem sztucznej inteligencji. Prowadzi zajęcia z obliczeniowych nauk społecznych; data science; i budowania wartości w oparciu o dane i AI na UW oraz na studiach podyplomowych na ALK i Politechnice Warszawskiej.
dr Aneta Afelt
Wykładowca
Przedmiot: POWI, ONP
Dyżur: wtorek 11:00 – 12:00
Geografka specjalizująca się w geografii zdrowia oraz geografii fizycznej. W swoich badaniach skupia się na interdyscyplinarnym wykorzystaniu geografii i jej narzędzi badawczych w złożonych analizach epidemiologicznych. Pracuje m.in. w krajach Azji Południowo-Wschodniej, gdzie bada zależności między antropogenicznym naruszeniem równowagi środowiska przyrodniczego a ryzykiem powstawania nowych chorób odzwierzęcych.
dr Dominika Czerniawska-Szejda
Wykładowca
Przedmiot: ONS
dr Dorota Dąbrowska
Wykładowca
Przedmiot: PR
Dyżur: wtorek 14:15-15:45
Doktor nauk matematycznych w zakresie matematyki (analityczna złożoność obliczeniowa), magister inżynierii oprogramowania. Zainteresowania: analityczna złożoność obliczeniowa, przetwarzanie sygnałów, metody numeryczne, matematyka obliczeniowa. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu wykładów i laboratoriów z zakresu nauczania programowania, metod numerycznych, złożoności obliczeniowej.
dr Mateusz Dębowski
Wykładowca
Przedmiot: MAM
Absolwent matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy doktorskiej zajmował się modelowaniem matematycznym wybranych aspektów cyklu komórkowego oraz dynamiki diauksycznej. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach związanych z doktoratem, obejmując modelowanie matematyczne, równania różniczkowe oraz układy dynamiczne.
dr Łukasz Górski
Wykładowca, koordynator praktyk
Przedmiot: NLP
Adiunkt w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień doktora uzyskał w Instytucie Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk za pracę poświęconą opracowaniu nowych metod programowania. Posiada też stopień doktora nauk prawnych, za pracę dotyczącą sztucznej inteligencji i prawa (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu). Jego praca w ICM obejmuje udział w projektach badawczych finansowanych zarówno ze środków krajowych, jak i międzynarodowych, mających na celu rozwiązywanie złożonych problemów naukowych przy wykorzystaniu narzędzi obliczeniowych. Obecnie kieruje międzynarodowym projektem badawczym z zakresu wyjaśnialnej sztucznej inteligencji w prawie. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji, obejmujących również zagadnienia programowania równoległego oraz epidemiologii. Posiada szerokie doświadczenie dydaktyczne, prowadził zajęcia dla uczestników na wszystkich poziomach zaawansowania, od początkujących do zawodowych programistów.
dr Paweł Grochowski
Wykładowca
Przedmiot: ONP
Uzyskał stopień magistra oraz następnie doktora na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją biofizyki teoretycznej. Zatrudniony w ICM, prowadził badania z zakresu obliczeń kwantowych dla układów biomolekularnych, a obecnie koordynator Wirtualnej Biblioteki Nauki.
dr inż. Michał Hermanowicz
Wykładowca
Przedmiot: PRO, WSO
Dyżur: czwartek 10:00 – 11:30
dr Miron Kursa
Wykładowca
Przedmiot: SEM2
dr Jan Malawko
Wykładowca
Przedmiot: LIK
Absolwent Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej na kierunku Lotnictwo. Wykładowca i prelegent na uczelniach wyższych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Panamie, a także na międzynarodowych sympozjach i konferencjach organizowanych m.in. przez ICAO, IATA, EUROCONTROL, ULC, TOR i FAA. Kierował oraz uczestniczył w projektach naukowo-branżowych z zakresu lotnictwa, współpracując z partnerami takimi jak Boeing i ICAO.
dr Maciej Marchwiany
Wykładowca
Przedmiot: ATS, HPCAI
Doktor fizyki, ekspert HPC, AI oraz kierownik projektów. Od ponad 15 lat zajmuje się obliczeniami HPC oraz akceleracją obliczeń. Jego praca koncentruje się na wydajności obliczeń naukowych, ich optymalizacji, zrównoleglaniu oraz zastosowaniu akceleratoró obliczeń jak GPU. Jest szczególnie zaangażowany we wsparcie grup badawczych podczas prowadzenia obliczeń na infrastrukturze HPC oraz poprawą wydajności kodów numerycznych. Naukowo zajmuje się zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w naukach przyrodniczych. W szczególności reprezentacją systemów fizycznych w algorytmach sztucznej inteligencji. Dodatkowo zajmuje się równoległością algorytmów uczenia maszynowego. Był kierownikiem szeregu projektów badawczych z zastosowania sztucznej inteligencji w automatyzacji procesów biznesowych oraz wspierał badania jako ekspert HPC i AI.
dr Krzysztof Nowiński
Wykładowca
Przedmiot: WIZ
dr Jędrzej Nowosielski
Wykładowca
Przedmiot: WIZ
Absolwent Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP, kierunek wiodący: fizyka) na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat z fizyki uzyskał na Uniwersytecie Heriota-Watta (Wielka Brytania) w 2014 roku. Pracownik ICM UW od 2014 roku. Zainteresowania naukowe: wizualizacja naukowa i przetwarzanie obrazów, zastosowanie modelowania matematycznego i numerycznego oraz sztucznej inteligencji w epidemiologii, medycynie i ochronie zdrowia.
dr inż. Franciszek Rakowski
Wykładowca
Przedmiot: NLP, ONP
dr Katarzyna Suski-Grabowski
Wykładowca
Przedmiot: SEM1
Dyżur: środa 11:00 – 12:30
dr Jakub Zieliński
Wykładowca
Przedmiot: SEM1, WUM
Dyżur: czwartek 13:00 – 14:00
Absolwent fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu doktoratu z zakresu optyki kwantowej pracował w Zakładzie Biofizyki i Fizjologii Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie zajmował się geometrią układu krążenia oraz analizą EKG. Obecnie zatrudniony w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW), gdzie prowadzi badania nad analizą obrazów medycznych (MRI, CT), analizą sygnałów EKG, statystyką, uczeniem maszynowym oraz zastosowaniami głębokiego uczenia w analizie obrazowej.
mgr Roman Bogacewicz
Wykładowca
Przedmiot: SEM1
Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni pracownik ICM w obszarze IT. Specjalizuje się w bezpieczeństwie informacyjnym, analizie informacji oraz ochronie danych osobowych.
mgr inż. Jakub Gałecki
Wykładowca
Przedmiot: WSO
Członek zespołu oprogramowania i wsparcia użytkowników ICM oraz nauczyciel akademicki na Wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej. Zainteresowania naukowe: obliczeniowa mechanika płynów, metoda elementów skończonych, metody spektralne, współczesny C++ w zastosowaniach HPC
mgr Rafał Maszkowski
Wykładowca
Przedmiot: WSO
Ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współzałożyciel i pracownik firmy Publiczny Dostęp do Internetu (1995-2000). Pracownik Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego i Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego od 1997 r. Zainteresowania: biblistyka, energetyka w kontekście katastrofy klimatycznej.
mgr inż. Dominik Mierzejewski
Wykładowca
Przedmiot: WSO
Absolwent Wydziału EiTI Politechniki Warszawskiej. Były pracownik ICM UW. Obecnie inżynier ds. bezpieczeństwa systemów linuksowych w dużej korporacji z sektora finansowego. Autor wielu wystąpień na konferencjach poświęconych Linuksowi i wolnemu oprogramowaniu.
mgr Jan Miśkiewicz
Wykładowca
Przedmiot: WSO
Opiekun użytkowników. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW w grupie teorii jądra atomowego. W ICM UW specjalizuje się w: obsłudze zgłoszeń, obliczeniach symbolicznych, obliczeniach bazujących na jądrowym funkcjonale gęstości (DFT) Zainteresowania naukowe: mechanika kwantowa, teoria pojedynczego i podwójnego rozpadu beta, modelowanie konfiguracji w jądrach zdeformowanych, metody matematyczne fizyki teoretycznej.
mgr inż. Karol Niedzielewski
Wykładowca
Przedmiot: WSO
Programista, Specjalista od analizy danych i obliczeń wielkiej skali (High Performance Computing); ukończył Automatykę i Robotykę na Politechnice Warszawskiej z tytułem inżyniera i Inżynierię Obliczeniową na Uniwersytecie Warszawskim z tytułem magistra. Bierze udział w badaniach w temacie epidemiologii obliczeniowej.
mgr inż. Robert Paciorek
Wykładowca
Przedmiot: PRO, WSO
Absolwent Wydziału Fizyki UW oraz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Wieloletni pracownik ICM UW. Programista, administrator systemów IT, elektronik, specialista ds infrastuktury Data Center. Popularyzator wiedzy technicznej z zakresu programowania, Linuxa, sieci komputerowych i elektroniki.
mgr inż. Jarosław Skomiał
Wykładowca